Boğaziçi'nde Çağdaş Sanat 2010

Filiz Sızanlı (1975 Eskişehir)

Bahadır Şen bahadir_sen@yahoo.com

Filiz Sızanlı, 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi mimarlık fakültesinden mezun oldu. Dansa ilgisininde bu yıllarda başladığına değinen Sızanlı, yarattığı ilk modern dans eseri olan Üç Ayak’ta Mustafa Kaplan’la birlikte çalışan Sızanlı, yaklaşık 14 yıldır çalışmalarında yine Kaplan’la beraber. Internet üzerinden gerçekleştirilen bu röportajda bizi kıramayarak sorularımıza içtenlikle cevap verdiği için Filiz Sızanlı’ya teşekkür ediyoruz.

Bahadır Şen: İTÜ mimarlık mezunu olduğunuz biliniyor. Bu tarz isim yapmış ve kalitesiyle ün salmış bir bölümden mezun olduktan sonra neden dansı tercih ettiniz?
Filiz Sızanlı:Mimarlık disiplininin bedenin temsiliyetiyle kurduğu ilişki biçimi beni performans sanatının dinamiklerine sürükledi. Bedende, bedenle tasarım, mekansal senaryolar üzerine sorgulamalarım, mimarlık eğitimimin bir uzantısı olarak devam etti.

Bahadir Şen: Mustafa Kaplan’la birçok çalışmanızda berabersiniz,arkadaşlığınızın da kayda değer bir geçmişi mevcut. Aranızdaki bu sağlıklı iletişim ve uyumun en önemli dayanak noktaları sizce nelerdir?
Filiz Sızanlı: : Mustafa Kaplan’la yaklaşık 14 yıllık karşılaşmamızda ortak bir dil oluşturma yönelimi kişisel yaratım surecimizde bir destek noktası oluşturdu. İkili olma, ikilemler, diğerini tamamlama örgüsü ortak islerimizin dayandığı unsurlar oldu. .

Bahadır Şen: Görsel sanat kollarından biri olan dansın önemli temsilcilerindensiniz. Size göre herkes dans edebilir mi? Dans edebilmek için sahip olunması gereken özellikler nelerdir? Ve siz birer dansçı olarak sahnede nasıl dansçılar görmek istersiniz?
Filiz Sızanlı:: Dansın terminolojisinden baktığımızda bizi hareket ettiren dürtünün aslında herkesin kendi doğasında zaten var olduğunu düşünüyorum. Dans disiplininde araştırdığım bedenin organizasyonu hangi teknikle bütünleşiyor ya da baskılandırılıyor, hareket analizleri nasıl durumlar açıyor ve bu bir tasarıma nasıl yansıyor, dansçı gündelik olanla kurmaca durumların arasında nerede duruyor. Beni heyecanlandıran dansçı ilüstratif olmayan, kendi gerçekliğinde çok katmanlı bileşenlere açılma çabasında olandır.

Bahadır Şen: Dolap isimli çalışmanızda çıkış noktanızı gerçekten çok merak ediyorum. Mustafa Kaplan’la birlikte buzdolabı taşımak gibi sıradan bir eylemi sanat haline nasıl getirdiniz? Sadece yaratıcı olmak bunun için yeterli mi?
Filiz Sızanlı:Dolap oyunun fikir babası Mustafa, sanırım çıkış noktasından size bahseder. Ben kendi adıma, koreografik süreçteki deneyimlerimden yola çıkarsam bir objenin hacimsel, kütlesel olanaklarına bakmak dansta iş yapan bedenin tarifini açtı. Oyunu her sergilediğimiz ülkede buzdolabını yeniden bulmak ve performanstaki kullanımı için hazır hale getirmek bizi farklı kültürlerde yeni karşılaşmalara yöneltti.

Bahadır Şen: Bireysel halkla ilişkiler adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? ..
Filiz Sızanlı:Sergilediğimiz projelerin kendi ilişki biçimini yaratması önemli, ayrıca halkla ilişkiler adına ortak çalışmalara açığız.

Bahadır Şen:: Kurumsal anlamda da TALDANS için yürüttüğünüz ya da yaptırdığınız herhangi bir halkla ilişkiler çalışması var mı?
Filiz Sızanlı:Maalesef pek yok.

Bahadır Şen: Web sitenizdeki takviminiz incelendiğinde Türkiye’den çok yurt dışında performans sergilediğiniz anlaşılıyor. Bunun sebebi ülkemizde ki sanat eğitiminin yok denecek kadar az olması mı, yoksa bu durum sadece dans için mi geçerli?
Filiz Sızanlı: : Son yıllarda ivme kazanan dans festivalleri ve organizasyonları (Idans,dans platformu, dans kamera,Amber festivali) seyircinin çağdaş dansla karşılaşmalarını çoğalttı. Surelilik ve yapıcı eleştiri üzerinde hala durulması gereken noktalar. Ama Türkiye’de devletin desteğini şimdilik tam alamamış bir disiplinin yurt dışındaki kadar görünür olmaması gerçeğinin bir an önce değişmesini diliyorum. .

Bahadır Şen: Sergilediği etkileyici performanslarla özellikle yurt dışında hatırı sayılır bir hayran kitlesine ulaşan Filiz Sızanlı, Mustafa Kaplan’la beraber çalışmalarına bütün hızıyla devam ediyor. Bu yoğun programının arasında bize zaman ayırdığı için kendisine çok teşekkür ediyor, sanatın ve sanatçının değerinin en kısa zamanda kendisinin istediği noktalara ulaşmasını diliyoruz.