Boğaziçi'nde "Çağdaş Sanat" Röportaj Dizisi, 2010

Melis Gazat (İstanbul,1975)

Ezgi Akdağ, Boğaziçi Üniversitesi, hybridden@hotmail.com

Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümünü bitiren Melis Gazat, 2003-2005 yılları arası Londra'da Saint Martins College of Art'da kısa dönemli “curating art exhibition” ve “spatial design” sanat eğitimi sertifika programlarına katıldı.Harper’s Bazaar Dergisinde Moda ve Stil Editörü olarak da  çalışan  Gazat, şu anda da Elle Dergisinde stil editörü olarak  kariyerine devam etmektedir. Gazat müzik, koku, anılar ve hafıza arasındaki ilişkiyi gösteren eserler yapmaktadır.Kendi hayatında iz bırakmış olan Erol Evgin, REM gibi sanatçıların şarkıları ile birlikte  ve kokulu silgileri kullanmasınını  örnek  olarak  söyleyebiliriz. 

Ezgi Akdağ: İlk kişisel serginiz ‘Petit Fours’ için neden bu ismi seçtiniz?

Melis Gazat: Petits Fours’u minik dört şey manasına geldiği ve pötibör’e akustik olarak da gönderme yaptığı için seçtim. Küçük çay saati ikramlıkları aslında bir tür metafordu. Büyüdüğüm evin geleneklerine bir bakış fırlatma! Çok derin bir anlam taşımıyor. Dört küçük şey. Dört basit küçük hatıra.

Ezgi Akdağ: Neden bu dört şarkı; neden bu dört koku? Birbirleriyle ve hatıralarla nasıl bağdaşıyorlar?    

Melis Gazat: Hepsinin otobiyografik geçmişimle bir bağlantısı var. Kişisel hatıralardan, beni etkileyen ya da bana dokunan evrensel olaylardan besleniyorum. Mesela Challenger uzay mekiğinin havada infilak edişini asla unutamam. Akrebe benzer görüntüsüyle belleğimde çok derin izler taşır. Şarkılar da böyle bir imaja referans ediyorlar. Onları da sergide kullanmıştık. Kimi bir silgiyi, kimi bir bisküviyi kimisi ise benim kendi kokumu temsil etmişti.

Ezgi Akdağ: Koku-hafıza arasında kurduğunuz ilişkiyi açıklar mısınız?

Melis Gazat: Koku benim zaman algımı netleştiren bir araç. Ancak koku yardımıyla zamanı, geçmişi ve şimdiyi anlayabiliyorum. Gerisi kayıp bir boşluktan ibaret.

Ezgi Akdağ :Hatıralar-Kokular-Şarkılar üçü bir arada bir manifesto oluştursa…

Melis Gazat: Bob Dylan’a kulak verelim: “the answer is blowing in the wind.”

Ezgi Akdağ: Aynı zamanda ELLE dergisinin moda editörüsünüz. Buradaki çalışmalarınız diğer çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?

Melis Gazat: Moda; küçüklüğümden beri renkler, dokular, desenler olarak beni çok beslemiş ve dikkatimi geliştirmiş bir disiplin. Kendi doğamı takip ederek  yetişkin dönemimde profesyonel olarak dergiciliğe ve modaya devam ettim. Bir şeyleri sezdiğimi hissettiğim anda üzerine giderim. Moda kariyerim biraz sezgicilik biraz çalışma ile ilerledi.  Rugan bir çantanın parlaklığı, yeni bir ayakkabının kokusu veya güneşte parlayan bir payet bana oldukça ilham verir.

Ezgi Akdağ: How Art Legitimises Itself  kitabına istinaden soruyorum_Sanatçı, sanatını nasıl meşrulaştırır; bunun için hangi bahaneleri kullanır?

Melis Gazat: Sanatçının sanatını meşrulaştırmak gibi bir hırsı olması gerektiğini düşünmüyorum. Gerçek sanat hiçbir sebep, neden istemeden direk iliklere sızar, 
Michalengelo demiş ki” mermerin içinde o beden zaten gizli, ben sadece onu ortaya çıkarıyorum. “

Ezgi Akdağ: Eserleriniz hatıralarınızdan besleniyor; hayatınızı ve sanatınızı etkileyen on sebebi söyleyebilir misiniz?

Melis Gazat: Ben genel olarak geçip giden, az önce bir anıya dönüşen ve tekrar aynı şekilde hissedemeyeceğimi bildiğim anlarımla ilgileniyorum. Bunu bir nostalji arayışı olarak değil de bir çocuğun farkındasızlığıyla , bilinçsizliğiyle yapıyorum. Her şey  kendiliğinden ve doğal akışıyla oluşuyor. On sebep sayamam ama; Ölüme karşı gösterdiğim direnç, korkularım, kaygılarım ve aşırı mutluluklarımdan oluşan bir karmadan beslendiğim kesin.
Hrant Dink in ölümü mesela, ya da Challenger in infilak etmesi, Virginia Woolf ‘un intiharı, 2000 yılında çok sevdiğim ablamı kaybetmem. Tüm bu trajediler ve öforiler... Hayatın gerçekleri ve kendisi.

2005 yılında Apartman Projesi’nde ilk kişisel sergisini gerçekleştiren Gazat’ın sergileri arasında 2006 "Metastaz", 2007 "Like a Prayer" ve "Arımaya", 2007’de “Sobe” sergisi sayılabilir. ‘’Bir Yaz Günü Öğleden Sonra ‘’ ise görülmeye değer sergilerinden biri olarak  değerlendirebiliriz.