Boğaziçi'nde "Çağdaş Sanat" Röportaj Dizisi, 2010

Suzan Batu

Ümit Sipahi, B.U., umitsipahi@yahoo.com

 

Ümit Sipahi: Farklı milletlerden anne ve babaya sahip olmak nasıl bir duygu ,yetişme tarzınızda anneniz mi babanız mı daha etkili oldu?

Suzan Batu: Farklı milletlerden anne ve baba her şeyi içerden ve dışarıdan birden fazla yönüyle görebilmeyi öğretti bana diyebilirim. Tam bir postmodern ironik şizofreni durumu; fakat çoğu ailelelerde bunun böyle olduğunu düşünüyorum.

Ümit Sipahi: Yurtdışında büyümek ve farklı milletlerden anne babaya sahip olmak aidiyet duygunuzu nasıl etkiledi veya herhangi bir soru karşısında kimliğinizi nasıl tanımlayabilirsiniz?

Suzan Batu: Arkadaşlarım, sevdiklerim neredeyse oraya karşı müthiş bir aidiyet duygum var. Onun dışında çok fazla kullanmıyorum.

 

Ümit Sipahi: Çevirmenliği bitirdikten sonra güzel sanatlarda kariyerinize devam ettiniz,bu süreç nasıl gelişti, bu daha once alınmış bir karar mıydı yoksa okul sonrası “hayır çevirmenlik bana göre değil sanatla devam etmek istiyorum” mu dediniz?

Suzan Batu: Çevirmenlikle alakası yok. Çevirmenlik yapıp da sanatçı olunmaz diye bir şey de yok. Sanatçılık bir durum. Yani kariyer yapılmasa da öyle bir şey var. Bir sürü gizli sanatçı var hayatında hiç kariyer yapmayı düşünmemiş olan. Sanatçı durumu içinde bulunan insanlar hayata maya etkisi yapıyorlar. Yani hayatı kabartıyorlar tıpkı pasta ekmekte olduğu gibi. Zaten kariyerin başladığı yerde zombiler beliriyor.

Ümit Sipahi: Sanata ilginiz ne zaman başladı?

Suzan Batu: Dedigim gibi hep öyleydi.

Ümit Sipahi: Kozmopolit bir çevrede büyümeniz sanat derinliğinizde ne gibi etkileri oldu?

Suzan Batu: Kozmopolit bir çevrede büyümek çok eğlenceli bir şey. Her konudan iki laf, hoş espriler, daldan dala atlama, hep bir hareket.

 

Ümit Sipahi: Çevrenizde sanatla ilgilenenler var mıydı ,veya örnek aldınız kişiler?

Suzan Batu: Sanatçılığı bana annem damardan bulaştırdı. Annem üst düzey kavramsal bir sanatçı.

Ümit Sipahi: Resimlerinizde doğu batı karşılaştırması veya kombinasyonu kullanıyorsunuz, bunun nedenlerini söyleyebilir misiniz?

Suzan Batu: Aslında düşünerek olmuş bir şey degil; fakat New York'ta yaşarken belki İstanbul'u hatırlamanın bir etkisi olmuştur. Geçmişimden, küçüklüğümden görmeye alışık olduğum ve orada etrafımda eksikliğini hissettiğim şekiller, ruh hali.

Ümit Sipahi: Resim yaparken motivasyon artıcı olarak müzik dinler misin veya herhangi farklı bir şey yapar mısınız?

Suzan Batu: Evet radyo dinlerim. Resimlerim zevk odaklı; fakat ilgilerim çok fazla o yüzden inanılmaz miktarda radyo dinliyorum; yeni haberler, yeni muzik. Dışarıyla devamlı olarak bağlantı içinde olmam gerek, bir şeyleri kaçırma hissi korkusu beni mahveder. Atölyede geçirdiğim inanılmaz miktardaki saatlerin panzehiri, -tabi lafin gelisi- zehir falan degil.

 

Ümit Sipahi: Bir sanatçı olarak sanat ile ticaretin ilişkisini nasıl buluyorsunuz?

Suzan Batu: Evet, sanat ve ticaret, cok ilginc buluyorum. Fiyatlarım herkesinki gibi roket hızında yükseliyor. Başka bir hayatta ikisini de büyük bir ustalıkta yürüteceğim.