Museum
 

Web Bienali

WB 2020 APERION

Web Projeleri için Açık Çağrı

Mayıs 2020

 

Web Bienali bir bağımsız online media sanatı festivalidir.Web Bienali, deneysel ve temsili olmayan elektronik sanat için sürekli yenilenen bir çevrimiçi portal olmayı hedefler. Ağ tabanlı alternatif sanat pratiklerine odaklanır. 2003 yılında sanatçı ve teorisyen Genco Gülan tarafından kurulmuştur. Proje, çevrimiçi İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi ev sahipliğinde gerçekleşir.
Web Bienali, 2002’deki gayri resmi başlangıç projesi olan Reload sergisinden bu yana öncü medya sanatına görünürlük kazandırmayı ve katılımcı, yaratıcı içerik adına umut verici bir model olmayı sürdürdü. Günümüzde popüler olan Facebook (2004), YouTube (2005) ve Instagram (2010) gibi kullanıcı içeriği üzerinden servis veren birçok diğer uygulamadan önce doğdu ve İnternet ortamında onlar için de bir model oluşturdu.


Web Bienali, İnternet ortamında ve 2003, 2005, 2007, 2010, 2012 ve 2014’te olmak üzere altı farklı edisyon gerçekleştirdi. Bienallerin her birinde dünyanın dört bir yanından yüzlerce sanatçının yapıtlarına yer verildi. Özellikle ilk edisyonun açık çağrıları onlarca farklı dile çevrildi. Etkinlik, “Refresh” gibi akademik konferanslarda; Milliyet Sanat gibi yayınlarda ve Plato Sanat’ın düzenlediği “Regeneration.011” gibi fiziksel sergilerde ele alındı.


Sponsorsuz, küratörsüz, temasız ve hatta şehirsiz bir festival olarak başlayan etkinlik, ‘açık sergi’ formatı ile diğer büyük sergiler ve biennaller için de alternatif bir model teşkil etti. Web Bienali Marcus Graf; Bengü Gün, Andrej Tisma ve bienalden bir seçkiyi Atina’da da sergileyen Dimitris Fotiou gibi küratörler ve sanat yöneticileri ile de işbirlikleri yaptı.

Web Bienali’nin bu yılki başlığı: APEIRON.
Antik dönem filozofu Anaksimandros’un (MÖ 610 – 546) ürettiği bir terim olan APEIRON, “belirsiz” ama aynı zamanda “sınırsız”, “sonsuz”, gibi felsefi anlamlar taşır. Farklı çağlarda yaşamış olsak da, aynı sulardan içtiğimiz, aynı denizlere girdiğimiz Menderesli Anaksimandros’u hala hemşerimiz gibi hissediyoruz. APEIRON kavramını günümüzde yaşadığımız pandeminin karamsar ortamında, sanatçılara umut vermesi için seçtik. Bizler, bir distopyanın gerçeğe dönüştüğü şu günlerde bile, hala çocuklar gibi şen, Paul Feyerabend’in de (1924-1994) söylediği gibi, “her şeyin mümkün olduğuna” inanmayı ve sanat üretmeyi sürdürmeyi seçiyoruz.


Sınırsızlık kavramını düşünmek ve hayal etmek, karantina döneminde aslında en büyük gereksinimlerimizden biri haline gelmiş durumda. APERION kavramı ve barındırdığı açılımlar, böylesi bir dönemde iletişim teknolojisinin bize sunduğu yeni vaatler şeklinde de okunabilir.


Yirmi birinci yüzyılın ilk çeyreğinde, mobil uygulamalar kısa vadede bilgisayar temelli olanlara ciddi şekilde meydan okumuş ve hatta onları geri plana itmeye başarmıştı. Mobiliteyi kısıtlayan pandemi, durumu –bir anlamda- eşitledi. Karantina günleri bize gösterdi ki, elektronik mecralar arasında seçim yapmak zorunda değiliz. Alternatif ve bağımsız çevrimiçi sergileme modellerine hala çok ihtiyacımız var. Broadway’de hep söyledikleri gibi, ‘gösteri devam etmek zorunda’. Amacımız sanat üretmeye ve paylaşmaya devam etmek, güncel kavramsal deneyleri, elektronik hayalleri, dönemi belgelemek ve gelecek için hayatta kalma stratejileri geliştirmek için sürdürülebilir bir sanat platformu oluşturmak.

Web Bienali 2020’nin küratörü İpek Yeğinsü.
Web Bienali’nin danışma kurulu, 2020 edisyonu APEIRON için İpek Yeğinsü’yü küratör olarak belirledi. Yeğinsü, İstanbul’da yaşayan ve çalışan bağımsız bir sanat profesyoneli. Aynı zamanda bir öğretim görevlisi olan Yeğinsü, Özyeğin Üniversitesi Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bölümü’nde Doktora adayı. Bağımsız küratör olarak projelerini 2013’ten bu yana sürdüren Yeğinsü, küratöryel pratiğinde disiplinler ötesi, mekâna özgü ve çoğulcu/ katılımcı bir yaklaşım benimsiyor. Sergileri bitmiş işler olarak değil; çevresinde yeni diyalogların oluşumunu tetikleyen unsurlar olarak ele alıyor. Sergilerinden bazıları: “İntergalaktik” (Anna Laudel, 2019), “Spekülatif Mekânlar” (Kare Sanat, 2019), “Kesişen Yazgılar: Calvino'ya Saygı” (Bilsart, 2018), “Eşzamanlılık” (Mebusan 25, 2017).

VE son olarak, işte Açık çağrı:

Web Bienali olarak bu yıl galerilerimizde hem davetli, hem de açık çağrımıza cevap veren sanatçıların yapıtlarına yer vereceğiz. Sanatçı yelpazemizi gerek coğrafi, gerek teknik anlamda mümkün olduğunca geniş tutmayı hedefliyoruz. Güzeli arıyoruz. Deneysel, temsili OLMAYAN ve taze, çevrimiçi sanatı tercih ediyoruz. Bize web sitenizin adresini değil; elektronik ağ için üretilmiş işlerinizi yollamanızı bekliyoruz. Daha önce neler yaptığınızı değil; şimdilerde nelerle uğraştığınızı merak ediyoruz. Açık çağrı başlıklarımız:

 1. Web-sanatı ve ağ temelli İnternet sanatı örneklerinizi bekliyoruz. Etkileşimli işlere de açığız. Bize limlerinizi gönderebilirsiniz.
 2. Dijital ortamda üretilmiş veya manipüle edilmiş imgeler bekliyoruz. Hareketli Gif’lere ve Yapay Zeka ile üretişmiş olanlara da açığız.
 3. Video Sanatı ve Ses Sanatı örnekleri bekliyoruz. Bize dosya bağlantılarınızı iletebilirsiniz. E-postanızda bu örneklerin orijinalliklerini ve Bienalin teması APERION ile ilişkisini tarif etmeniz faydalı olabilir.
 4. Çalıştay konusu önerileri istiyoruz. Bienal kapsamında, Mayıs ayında başlayacak ve yaz boyunca devam edecek Zoom üzerinden çalıştaylar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bize başlık ve/ atölye sunumu önerilerinde bulunabilirsiniz.
 5. Çevrimiçi konferanslar ve sanatçı söyleşileri. Bunun için Zoom ve İnstagram live (VE belki başka teknolojilerden) yararlanacağız.
 6. Makaleler, deneysel ve dada metinler için açık çağrı yapıyoruz. Bize doğrudan metin dosyalarınızı ya da bağlantılarını gönderebilirsiniz. Bunlar ile çevrim içi bir arşiv oluşturabiliriz.

  Lütfen başvuru e-postanızın konu başlığına şunları yazın:

  Sanatçı Adı ve Projenizin Başlığı
  Galerilerimizi başvurularınıza göre biçimlendireceğiz. Erken başvurular bu anlamda belirleyici olacak. Başvuru ücretsizdir.

  webbiennial2020@gmail.com/

  Son başvuru tarihi: 24 Mayıs 2020.

  ÖNEMLİ: Bize e-posta üzerinden link veya dosya atarak başvuru yaptığınızda, yapıtlarınızı bize elektronik ortamda sergilemek üzere izin verdiğinizi de kabul etmiş oluyorsunuz.

  Açık çağrı ile beraber, Web Bienali 2020 APEIRON başlamış bulunuyor. Çevrimiçi galerilerimizi 1 Haziran 2020’de ziyarete açacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

  Daha fazla bilgi için: http://www.webbiennial.org

   

  ..

    
 
Friends of the Museum Exhibition Gallery 1 - Galley 2 - Gallery 3 - Gallery 4 - Text - Türkçe